Czym są wtyczki przeglądarkowe?

28 czerwiec 2018
[Brak komentarzy] Dodaj Komentarz
[ 10746 ] Wyświetleń artykułu
Autor: Marta

Wtyczka (ang. Plug-in) to nic innego jak dodatek do Twojej przeglądarki. Dlaczego ich używamy, jakie są najpopularniejsze pluginy i jakie pełnią funkcje?

Wyobraźcie sobie szafę… zwykłą, najprostszą szafę. Już? Świetnie – macie szafę, a w niej półki i drążek, ale nie macie wieszaków. I co teraz? Udajecie się do sklepu, dla przykładu IKEA. Wracacie do domu, macie wieszaki, macie szafę, jednak potrzebujecie jeszcze lustra. Więc znowu wracacie do IKEI, kupujecie lustro, wracacie do domu, montujecie je… Gratuluję, macie już wszystkie funkcje Waszego przedmiotu, których na ten moment potrzebujecie!

rozszerz-funkcjonalnosc-przegladarki

Tak samo jest z wtyczkami do przeglądarek. Np. dzięki Chrome Webstore (http://bit.ly/2lB9uD9) możemy pobierać różnego rodzaju dodatki. Wasza przeglądarka to szafa, Chrome Webstore to IKEA, a wtyczki to Wasze wieszaki i lustra. Dzięki takim dodatkom możemy usprawnić nasze działania w Internecie, badać treści na portalach czy podkreślać tekst bezpośrednio na stronie. Dziś nie wyobrażam sobie pracy czy surfowania w sieci bez wtyczek takich jak NoteAnywhere, Save as PDF czy Grabilla Screen Capture. Wprowadziły one nowe funkcje, (możliwość tworzenia notatek bezpośrednio do danej witryny, zapis całej strony jako PDF, możliwość wykonania zrzutu ekranu albo jego części) za których pomocą możemy wykonać wiele dodatkowych trików bez konieczności instalacji aplikacji zewnętrznych.

Zmien-sposob-dzialania-Chrome

Czy są takie wtyczki, które trzeba posiadać?
Nie! Pamiętaj, że dobór wtyczek powinien wynikać wyłącznie z Twoich potrzeb. Jednak dodatki znacznie ułatwiają pracę na przeglądarce, ale wszystko zależy od Twoich indywidualnych preferencji.

Czy za wtyczki się płaci?
I tak, i nie – płatne rozszerzenia są dostępne, jednak te najbardziej przydatne i popularne pluginy ściągniesz bezpłatnie.

Jak powstają wtyczki?

Tak jak każdy produkt, wtyczka powstaje z pomysłu – najlepiej gdy jest on kreatywny i odpowiada potrzebom konsumenta.

Czy wtyczka źle wpływa na pracę komputera?
Niektóre z nich nieco ograniczają wydajność laptopa czy PC, jednak przewrotnie podnosząc równocześnie efektywność i wygodę korzystania z przeglądarek. 

Czy wtyczki są uniwersalne?
Większość wtyczek jest uniwersalna, jednak istnieją te specjalnie dedykowane dla danej przeglądarki takiej jak Chrome, Opera czy Firefox.

Jakie wtyczki wybrać?
Ilu ludzi, tyle mogłoby się pojawić odpowiedzi na tak zadane pytanie poniżej jednak podajemy te najpopularniejsze.

Podsumowując – wtyczki to cudowna używka, jednak trzeba uważać aby się od niej nie uzależnić. 🙂

zmieniaj-strony-internetowe

Polecane wtyczki przeglądarkowe:


Adblock Plus
Rozszerzenie dla przeglądarek internetowych umożliwiające blokowanie wyświetlania reklam


OpinionCloud

Dodatek ten pokazuje komentarze dotyczące materiałów zamieszczonych przez nas w serwisach YouTube i Flickr. Dane zbierane są na podstawie słów użytych w komentarzach pod nimi.


AutoPager

Ciekawa wtyczka automatycznie ładująca następną podstronę serwisu WWW. Automatyczne przeładowanie nastąpi po “przescrollowaniu” do samego dołu aktualnie przeglądanej strony.


Ghostery

Od tej chwili możemy cieszyć się przeglądarką, która nie pozwala sieciom reklamowym budować bazy naszych zwyczajów podczas surfowania w Internecie


Grabilla Screen Capture

Natychmiast przechwytuje zrzuty ekranu stron internetowych lub zdjęć ze stron, można je zapisać i udostępnić.


Google Keep

Szybko zapisuj wszystko, co przyjdzie Ci do głowy, i dziel się tym z bliskimi i znajomymi. Nagrywaj notatki głosowe, które będą automatycznie transkrybowane na tekst.

Magic Actions for YouTube

Daje nam możliwość definiowania domyślnej jakości odtwarzanych filmików, blokowanie wszelakich adnotacji i reklam wyświetlanych na ekranie podczas oglądania klipów czy też korzystania ze specjalnego trybu Cinema, w którym przyciemniane jest tło.

Video DownloadHelper

Pozwala wygodnie pobierać materiały wideo z serwisów typu YouTube (i wielu innych) bezpośrednio z poziomu przeglądarki internetowej, w celu ich późniejszego odtwarzania bez dostępu do Internetu.


Wtyczki dla zaawansowanych Użytkowników:

Firebug

Dodaje do Firefoksa bogactwo narzędzi programistycznych. Można edytować, analizować kod oraz monitorować CSS, HTML i JavaScript bezpośrednio na dowolnej stronie internetowej.

Stylish
Umożliwia modyfikację wyglądu stron internetowych oraz interfejsu przeglądarki.

FoxyProxy

FoxyProxy jest zaawansowanym menedżerem proxy, który całkowicie zastępuje ograniczone możliwości ustawiania proxy Firefoksa.


HackBar 

Proste narzędzie do wykonywania testów bezpieczeństwa.

NoScript Security Suite

Pozwala blokować wykonywanie skryptów JavaScript i apletów Java na stronach internetowych.

 

Żródło: https://www.google.pl/chrome/webstore/extensions.html

 

by Marta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Current day month ye@r *