Ile kosztuje stworzenie strony internetowej?

08 maj 2018
[ 3500 ] Wyświetleń artykułu
Autor: Przemysław

 

Ile kosztuje strona internetowa? Ile czasu potrzeba aby stworzyć stronę? – To są dwa pytania, które padają prawie na każdej rozmowie z klientem, który potrzebuje nowej strony internetowej. Pytania te bywają kłopotliwe, ponieważ nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Tworzenie strony internetowej jest złożonym procesem uzależnionym od wielu czynników, które wpływają na czas realizacji i cenę jej wykonania.

Poniżej przedstawimy Wam czynniki, które najczęściej wpływają na wysokość ceny oraz czas realizacji strony internetowej:

Panele administracyjne

Czas na konfigurację panelu administracyjnego uzależniony jest od Systemu Zarządzania Treścią (Content Management System – CMS). Najpopularniejsze systemy CMS o otwartym kodzie źródłowym (systemy Open Source) są zazwyczaj darmowe, jednak ich instalacja i konfiguracja pod wymagane przez Klienta funkcjonalności i szablony może być czasochłonna.  Najczęściej stosowanymi systemami CMS przy tworzeniu stron internetowych są przykładowo WordPress czy Joomla!

Najbardziej rozbudowaną i kosztowną wersją systemów CMS są rozwiązania dedykowane, czyli tworzone specjalnie pod wymagania klienta. Autorskie systemy nie posiadają otwartego źródła, dzięki czemu są o wiele bezpieczniejsze niż rozwiązania Open Source, jednak w takim przypadku Klient związany jest z firmą, która stworzyła system już na dłuższy czas. Zazwyczaj konfiguracja dedykowanych rozwiązań jest znacznie droższa z powodu indywidualnego podejścia do Klienta, dopasowania się do jego potrzeb oraz wymagań, a także ze względu na pewne personalizacje stosowane w poszczególnych przypadkach.

 

Konfiguracje szablonu – tłumaczenia, dostosowywanie pluginów

Zakup i konfiguracja szablonu graficznego jest najtańszą opcją stworzenia strony wizualnej witryny. Szablony graficzne kosztują zazwyczaj w granicach 250 – 400 zł, posiadają natomiast odgórnie zdefiniowany układ graficzny strony, gotowe miejsca, w których edytować można treści i grafiki oraz coraz częściej wersję RWD (Responsive Web Design), czyli dostosowywanie się strony pod urządzenia mobilne.

Wybierając szablon graficzny należy zwrócić szczególną uwagę czy jest on kompatybilny z aktualną wersją wykorzystywanego systemu CMS.

Projekt graficzny

Jeśli potrzebujesz oryginalnego, szytego na miarę projektu graficznego – wybierz indywidualny projekt graficzny zaprojektowany od podstaw przez Web Designera. Należy jednak pamiętać, że tworzony od „czystej białej kartki” projekt graficzny wymaga sporo czasu ze strony grafika oraz ustalenia i rozpisania wielu szczegółów.

Cena strony internetowej z indywidualnym projektem graficznym jest o wiele wyższa niż przy wykorzystaniu szablonu. Wynika to przede wszystkim z bardzo szczegółowej pracy grafika oraz dodatkowych nakładów pracy programistycznej, gdyż niektóre moduły trzeba programować od zera.

 

Wersje językowe

W przypadku tworzenia kolejnych wersji językowych strony wymagane jest stworzenie dodatkowego wariantu językowego, na którym widniałyby przetłumaczone treści. Zazwyczaj za wprowadzanie treści odpowiada już Klient, jednak programista, który tworzy stronę musi przetłumaczyć niektóre teksty i komunikaty, które są „zaszyte” w kodzie strony.

 

Wtyczki

W przypadku korzystania z systemów CMS typu Open Source można modyfikować system i dodawać nowe funkcje dzięki zewnętrznym wtyczkom (ang. Plugins). Koszty wtyczek zależą od zmian w systemie, które wprowadzają. Istnieją pluginy zarówno darmowe jak i płatne, jednak ich instalacja i konfiguracja może być dodatkowo wyceniona, gdyż często się okazuje, że przy skonfigurowaniu wtyczki do potrzeb Klienta i instalacji potrzebny jest spory nakład pracy programistów.

Koszty dodatkowe

Oprócz kosztów związanych z tworzeniem strony, należy się również liczyć z kosztami dodatkowymi, takimi jak zakup Certyfikatu SSL, który zapewnia bezpieczeństwo przesyłanych danych na stronie, lub zakup domeny i serwera, na którym strona będzie się znajdować.

 

Powyższe przykłady to tylko niektóre czynniki, które wpływają na wycenę projektów. Bardzo ważne jest, aby przy zapytaniu o ofertę podać jak najwięcej szczegółów. Dzięki dużej ilości sprecyzowanych informacji specjaliści będą mogli określić koszty związane ze stworzeniem serwisu internetowego.

Jakie jeszcze czynniki mogą wpływać na wycenę projektów? Napiszcie w komentarzu!

 

Aby zobaczyć oryginalne zdjęcia, kliknij tutaj: 12345.

by Przemysław

5 thoughts on “Ile kosztuje stworzenie strony internetowej?

  1. Zośka napisał(a):

    Według mnie wiele zależy od stopnia zaawansowania funkcjonalności serwisu. W wielu przypadkach nie ma potrzeby np. tworzenia indywidualnego projektu, gotowy szablon w zupełności wystarcza – tym samym możemy ograniczyć koszty. Tak czy inaczej wycena projektu musi być wykonana w oparciu o wszelkie wymagania klienta. Wtedy będzie wiarygodna 😉

  2. Marysia napisał(a):

    Tak jak wspomniała Zośka, wszystko zależy od wymagań klienta. Aczkolwiek nietrudno jest założyć stronę internetową. W czasach gdy wszystko jest dostępne w internecie, można nauczyć się tego z vlogów i szkoleń online.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Current day month ye@r *