Progressive Web Apps – poznaj nowy trend w projektowaniu aplikacji internetowych!

17 październik 2017
[ 3538 ] Wyświetleń artykułu
Autor: Maurycy

Internetowe aplikacje progresywne, znane przede wszystkim pod anglojęzyczną nazwą Proggresive Web Apps, to trend który od dwóch lat cieszy się coraz większą popularnością na świecie. Wielu użytkowników nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, czym są aplikacje progresywne i czym wyróżniają się w stosunku do tradycyjnych aplikacji mobilnych – już spieszymy z wyjaśnieniem.

mobile

Progressive Web Apps to przede wszystkim odpowiedź na zniechęcającą wielu użytkowników urządzeń mobilnych konieczność instalacji aplikacji na swoich smartfonach i tabletach w momencie, gdy chcą oni cieszyć się jak największą wygodą użytkowania konkretnego narzędzia. Sposób projektowania aplikacji progresywnych polega na tym, aby w ramach użytkowania mobilnej przeglądarki internetowej odczucia płynące z wizyty w serwisie WWW były jak najbardziej zbliżone do tego, co użytkownik może doświadczyć korzystając z dedykowanej aplikacji zakupionej w sklepie Google Play czy App Store.

Cele aplikacji progresywnych

Aplikacje progresywne są promowane także przez internetowego giganta – firmę Google. Jej zdaniem, to popularne przeglądarki powinny być wyposażone w coraz większą liczbę funkcjonalności umożliwiających płynną obsługę nowocześnie zaprojektowanych aplikacji internetowych – czyli aplikacji progresywnych. Głównymi elementami wyróżniającymi aplikacje progresywne mają być:

 • Krótki czas ładowania i wysoka szybkość działania
 • Nienaganna responsywność (dostosowanie serwisu do różnego rozmiaru ekranów)
 • Krótki czas ładowania
 • Wykorzystywanie notyfikacji PUSH
 • Możliwość dodania aplikacji progresywnej do ekranu HOME na urządzeniu mobilnym
 • Wyświetlanie w trybie offline strony głównej serwisu
 • Wykorzystywanie bezpiecznego połączenia SSL

Ponadto, projektowanie progresywne aplikacji uwzględnia rozwój przeglądarek internetowych i ich cykliczne aktualizacje. W ten sposób, w ramach poszerzania obsługiwanych przez mobilne wersje przeglądarek funkcjonalności, programiści będą korzystać z coraz większej ilości narzędzi poprawiających płynność serwisów oraz ich krótki czas ładowania. Stąd wynika także sama nazwa nowego typu projektowania – progresywność ma być w domyśle progresywnym rozwojem konkretnej aplikacji równoległym do rozwoju przeglądarek internetowych.

aplikacja progresywna

Zastosowania

Ze względu na łatwą i szybką aktualizację, Progressive Web Apps dedykowane są przede wszystkim takim serwisom, które wymagają cyklicznych zmian. Dzięki temu, stanowią idealne rozwiązanie dla:

 • serwisów informacyjnych – pomimo, że wielu użytkowników codziennie sprawdza bieżące wiadomości ze świata, to jak się okazuje niewielu z nich korzysta z aplikacji mobilnych pobieranych ze sklepów Google Play czy App Store. W związku z tym Progressive Web Apps stanowią idealną alternatywę, zapewniając wysoką wygodę i szybkość działania w ramach tradycyjnej przeglądarki mobilnej.
 • portali sprzedaży e-commerce – chcąc kupić konkretny produkt w sieci, najczęściej wybieramy interesujący nas model i szukamy go w jak najniższej cenie. Ze względu na to, użytkownicy nie odczuwają potrzeby instalowania wszystkich aplikacji mobilnych dedykowanych poszczególnym sklepom internetowym. Dzięki temu, programowanie progresywny sprawdza się w tym przypadku perfekcyjnie, umożliwiając szybkie i wygodne zakupy z poziomu przeglądarki.
 • serwisów bookingowych, transportowych itp. – portale oferujące możliwość zorganizowania transportu, noclegu czy zamówienia jedzenia wykorzystywane są przez nas nieregularnie – stąd nie odczuwamy potrzeby instalowania aplikacji dla każdego z nich. Z uwagi na to, podobnie jak w branży e-commerce, Progressive Web Apps w przypadku tego typu serwisów cieszą się ogromną popularnością.

aplikacja internetowa

Dlaczego warto?

Aplikacje progresywne to bez wątpienia przyszłość urządzeń mobilnych – wygoda ich użytkowania podążająca wraz za rozwojem przeglądarek pozwala na postrzeganie rynku internetowego w zupełnie nowy sposób. Biorąc pod uwagę fakt, że ilość użytkowników korzystających ze smartfonów i tabletów stale rośnie, programowanie progresywne może stać się wiodącym trendem w projektowaniu stron internetowych, podobnie jak dotychczasowa koncepcja RWD (Responsive Web Design).

Ponadto, realizując projekt zgodny z koncepcją Progressive Web App możemy liczyć na spore oszczędności – w ten sposób nasz serwis nie musi zostać zrealizowany praktycznie od podstaw w ramach aplikacji mobilnej, a tylko w jednej, przeglądarkowej wersji.

Interesuje Cię zaprojektowanie aplikacji internetowej? Nie zwlekaj – zapoznaj się z naszymi usługami i wyślij wiadomość!

Kliknij, aby zobaczyć oryginalne zdjęcia: 123.

by Maurycy

4 thoughts on “Progressive Web Apps – poznaj nowy trend w projektowaniu aplikacji internetowych!

 1. ArFeN napisał(a):

  Nie wiedziałem, że tak to się nazywa. Notyfikację PUSH muszę wprowadzić u siebie, ale najpierw Angular na niektórych stronach

 2. Afterweb napisał(a):

  Sam zabieram sie za naukę programowania PWA – postawiłem na React’a. Z tego co widzę to coraz większa popularność ma PWA, i coraz więcej firm inwestuje w takie apki. Wiec warto zainwestować czas w naukę.

 3. Cirocki napisał(a):

  Dla stron opartych o WordPress polecam wtyczkę SuperPWA. Pozwala w łatwy sposób wdrożyć Progressive Web Apps na naszej stronie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Current day month ye@r *