WordPress vs. Joomla – porównujemy popularne systemy zarządzania treścią

13 lipiec 2017
[Brak komentarzy] Dodaj Komentarz
[ 3813 ] Wyświetleń artykułu
Autor: Patryk

WordPress i Joomla to obecnie dwa najbardziej popularne systemy zarządzania treścią CMS. Codziennie korzystają z nich miliony użytkowników na całym świecie.  Jednak co przyczyniło się do tak wielkiego sukcesu obu tych platform oraz którą z nich wybrać rozpoczynając swoją przygodę w Internecie? W tym wpisie postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

WordPress vs Joomla

WordPress i Joomla to systemy bardzo intuicyjne, dzięki czemu stanowią świetną platformę dla osób, które chcą samodzielnie zarządzać treścią na firmowej stronie WWW. Aby za ich pośrednictwem skutecznie zarządzać naszą witryną nie musimy znać skomplikowanych języków programowania, które dla większości osób stanowią barierę nie do przejścia. Tutaj natomiast dostajemy przejrzysty panel administracyjny, którego praktycznie każda początkująca osoba jest się w stanie nauczyć i sprawnie z jego poziomu zarządzać swoją stroną.

Jeśli jednak chodzi o panel administracyjny – WordPress zdecydowanie wygrywa. Jego obsługa jest stosunkowo prosta i intuicyjna. To właśnie przyczynia się do rosnącej liczby użytkowników WordPressa. Joomla ze względu na fakt, iż jest bardziej rozbudowana jest też nieco trudniejsza w obsłudze. Wybierają ją zazwyczaj osoby, które chcą stworzyć rozbudowany i zaawansowany portal Internetowy.

Oba opisane powyżej systemy udostępniane są na licencji Open-Source. Istnieje więc ryzyko ataków niechcianych botów i wirusów, jednak ich twórcy nie zostawili nas z tym problemem samych. Powstało wiele wtyczek antywirusowych, które pozwolą nam uniknąć tego typu ataków w przyszłości. O ile w przypadku stron stworzonych na WordPressie to rozwiązanie powinno się doskonale sprawdzić, o tyle jeśli ktoś chce stworzyć bardziej rozbudowany serwis używając do tego Joomli to takie rozwiązanie zdecydowanie odradzamy. W przypadku bardziej spersonalizowanych witryn interesującym rozwiązaniem są autorskie systemy, takie jak CMS Olicom. Dzięki nim o wiele łatwiej będzie Wam wystrzegać się ataków uciążliwych botów i wirusów, a także stworzyć dedykowany, funkcjonalny Panel Administracyjny zaprojektowany pod konkretny serwis. Takie rozwiązanie jest droższe, jednak pozwoli nam na zachowanie wyższego poziomu bezpieczeństwa oraz umożliwi bardziej zindywidualizowaną rozbudowę serwisu.

social-komunikacji-sieciowej_1325-56

Kolejną istotną rzeczą, która miała znaczący wpływ na uzyskanie tak dużej popularności tych systemów jest ogromna ilość gotowych, darmowych lub płatnych szablonów, które można zainstalować i zarządzać nimi z poziomu panelu administracyjnego. Tzw. „templatki” można również dowolnie modyfikować i personalizować do naszych indywidualnych potrzeb. Ten zabieg wymaga jednak zaangażowania programisty.

Podobnie jak w przypadku szablonów oba systemy oferują bardzo dużo ciekawych wtyczek, które pozwalają zoptymalizować i znacznie uatrakcyjnić naszą stronę. W tym zestawieniu WordPress również wygrywa. Posiada bowiem ponad sześciokrotnie więcej wtyczek niż Joomla. Wtyczki oczywiście tak jak szablony można dowolnie modyfikować jednak przy tego typu działaniach konieczna jest już praca programistów i grafików, gdyż bez znajomości języka programowania nie jesteśmy wstanie sami niczego zrobić. Dlatego jeśli chcemy mieć spersonalizowany szablon oraz dostosowane do naszych potrzeb wtyczki polecamy skorzystać z usług agencji interaktywnych.

Przewagę WordPressa nad Joomlą widać również w statystykach udostępnianych nam przez Google:

Kolor niebieski – przewaga WordPressa

Kolor czerwony – przewaga Joomli

 

Wordpress vs Joomla

 

Podsumowując, naszym zdaniem dla większości użytkowników system zarządzania treścią CMS WordPress sprawdzi się doskonale i będzie to lepsze rozwiązanie niż wybór Joomli. Druga alternatywa wykorzystywana jest zazwyczaj przez osoby chcące postawić duży, rozbudowany serwis, aczkolwiek do tego typu projektów polecamy autorskie, bezpieczniejsze systemy.

Dlatego, jeśli chcesz abyśmy stworzyli od podstaw profesjonalną stronę Internetową za Ciebie – zachęcamy do kontaktu poprzez przygotowany specjalnie w tym celu formularz kontaktowy!

Kliknij, aby zobaczyć oryginalne zdjęcia: 123.

 

by Patryk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Current day month ye@r *