Jak wybrać dobrego hostingodawcę?

01 czerwiec 2017
[Brak komentarzy] Dodaj Komentarz
[ 2469 ] Wyświetleń artykułu
Autor: Maurycy

Hosting, często nazywany przez klientów także wykupieniem serwera, to najprościej rzecz ujmując udostępnianie przez dostawcę usług internetowych zasobów swojej serwerowni. Oznacza to zatem, że firma z którą zdecydujecie się współpracować umożliwi obsługę Waszego serwisu za pośrednictwem urządzeń podłączonych do Internetu, obsługujących zapytania użytkowników i przesyłających różnego rodzaju informację. Z uwagi na natłok ofert dostępnych w sieci warto jednak zastanowić się, na którego hostingodawcę warto się zdecydować, aby spełnił Wasze oczekiwania. Na co zatem zwracać uwagę?

 291

Przede wszystkim pamiętaj, że niska cena niestety nie idzie w parze z wysoką jakością. Wiele firm hostingowych kusi nieświadomych użytkowników atrakcyjnymi warunkami finansowymi, które odbijają się na awaryjności oferowanych serwerów oraz na niezadowalającej prędkości.

Poniżej wyszczególniliśmy 8 podstawowych punktów, na które warto zwracać uwagę podczas wybierania odpowiedniego hostingodawcy. Mając je na uwadze z pewnością zwiększycie prawdopodobieństwo na „strzał w dziesiątkę” i wybór takiej firmy, z którą będziecie chcieli współpracować przez lata.

1.)    Sprawdź kwotę za hosting w kolejnym roku – częstym zabiegiem marketingowym firm hostingowych jest znacząca zniżka na pierwszy rok korzystania z usługi. Niestety, w praktyce odbija się ona już w drugim roku korzystania z serwera, gdy przyjdzie Wam zapłacić za niego nawet… kilkunastokrotnie więcej.

2.)    Uptime oraz limity – dowiedz się, jaki jest gwarantowany czas nieprzerwanego działania i dostępu do serwera. Wskaźnik ten określany jest jako SLA (Service Level Agreement), który wyraża ewentualną awaryjność oferowanej usługi. Optymalna wartość powinna oscylować w graniach 99,95%. Dowiedz się także, jakie procedury oraz zobowiązania przewiduje firma w momencie, gdy limit ten zostanie przekroczony.

3.)    Sprawdź opinie w sieci – wbrew pozorom, zapoznawanie się z opiniami innych użytkowników to wciąż dobry sposób na to, aby poznać jakość usług oferowanych przez konkretną firmę. Pamiętaj jednak, aby analizować wszystkie wypowiedzi z lekkim przymrużeniem oka – działania marketingowe często uwzględniają tworzenie tzw. czarnego PR’u marki, który polega na rozpowszechnianiu w sieci niepochlebnych opinii na temat konkurencyjnej firmy.

241

4.)    Dowiedz się, gdzie firma hostingowa przetrzymuje Twoje dane – zdecydowana większość firm hostingowych jasno informuje, w jakim miejscu przetrzymuje powierzone jej dane. Cześć firm korzysta z centrów zewnętrznych, a inne z nich przechowują informacje we własnych strukturach. Pamiętaj jednak, że jeżeli Data Center znajduje się np. we Francji to odbije się to na tzw. pingu, czyli czasie odpowiedzi serwera.

5.)    Sprawdź, jak często wykonywane są backupy – oczywistym jest, że wszystkie firmy hostingowe wykonują backupy. Warto jednak sprawdzić, jak często są one wykonywane, za pomocą jakich narzędzi oraz czy wykupując usługę będziesz posiadać do nich dostęp.

6.)    Obsługa klienta – kwestia, o której często zapominamy, a która w wielu przypadkach okaże się kluczowa. Możesz wykupić usługę u technicznie najlepszego hostingodawcy na rynku, jednak nie będzie to firma zaufana, jeśli nie będzie posiadać sprawnej obsługi klienta. To właśnie osoby odpowiadające na wiadomości e-mail oraz telefony zgłoszą ewentualną awarię i wywołają szybką oraz sprawną reakcję działu technicznego. W związku z tym przed wykupieniem usługi hostingowej zweryfikuj, czy Biuro Obsługi Klienta zlokalizowane jest w Polsce oraz czy oferuje obsługę 24/7.

7.)    Wersja demo – wiele firm oferuje możliwość darmowego przetestowania ich usługi przed wykupieniem stałego pakietu. W ten sposób dowiesz się, jak wygląda Panel Administracyjny po stronie klienta i czy odpowiada Twoim wymaganiom. Warto również rozważyć możliwość wykorzystywania hostingowego okresu próbnego, który jest rozwiązaniem coraz częstszym.

8.)    Standardy ISO – standardy ISO z pewnością pozwolą Ci określić poziom bezpieczeństwa usługi konkretnej firmy oferującej usługi hostingowe. Najbardziej kluczowy jest w tym przypadku certyfikat ISO 9001 (dot. zarządzania jakością) oraz ISO 27001 (dot. zarządzania bezpieczeństwem informacji). Pamiętaj też aby sprawdzić, czy wspomniane powyżej certyfikaty przedłużane są przez Twoją firmę co roku.

 242

Mamy nadzieje, że wyszczególnione powyżej punkty pomogą Wam wybrać firmę hostingową, która świadczy usługi o odpowiedniej jakości. Firma Olicom Interactive współpracuje z hostingodawcą Beyond, mającym wieloletnie doświadczenie na rynku. Jeżeli zatem chcesz powierzyć utrzymywanie swojej witryny w ręce specjalistów – skontaktuj się z nami!

Kliknij, aby zobaczyć oryginalne zdjęcia: 12, 3.

by Maurycy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Current day month ye@r *