Czym są aplikacje mobilne?

14 grudzień 2017
[ 5134 ] Wyświetleń artykułu
Autor: Przemysław

Żyjemy w XXI wieku, w którym wszystko mamy na wyciągniecie ręki. Jeszcze paręnaście lat temu nikt by nie powiedział, że będziemy w swojej kieszeni trzymać superkomputery, które swoją mocą obliczeniową biją na głowę komputery pojazdów w misjach Apollo. Rozwój technologii przenośnych telefonów w ostatnim dziesięcioleciu przyniósł ogromne zmiany w naszym życiu. Coraz większe, dotykowe ekrany, nieograniczony dostęp do Internetu w dowolnym miejscu czy w końcu technologie, dzięki którym telefon nie służy tylko do rozmów. Wszystkie te zmiany sprawiły, że korzystamy ze smartfonów coraz częściej, w każdym miejscu i w każdej wolnej chwili. Wystarczy popatrzeć na ludzi w komunikacji miejskiej.  Spytacie co robią? Czytają wiadomości, przeglądają zdjęcia czy grają w gry. Wszystko to dzięki aplikacjom mobilnym!

 

aplikacje-mobilne-koncepcji_1325-50

 

 

Czym są aplikacje mobilne, gdzie ich szukać?

Aplikacje mobilne pozwalają nam na rozszerzenie podstawowych funkcji urządzeń przenośnych. Niektóre są darmowe, inne płatne, a jeszcze inne oferują opcje Premium czy mikropłatności.  Wiele darmowych aplikacji utrzymuje się i rozwija dzięki wyświetlanym reklamom. W przeszłości opierały się one na takich platformach jak Symbian, Windows Mobile czy BlackBerry. Obecnie aplikacje tworzy się głównie na systemy Android czy iOS. Powyższe systemy operacyjne są dostępne na popularnych smartfonach, tabletach i smartwatchach. Ich przystępność i łatwa instalacja pozwalają na docieranie do coraz szerszego grona odbiorców.  Aplikacje na systemy Android można pobrać w Sklepie Google Play, a na urządzeniach napędzanych oprogramowaniem iOS – w AppStore. Co prawda do pobrania każdej aplikacji potrzebujemy połączenia z Internetem, aczkolwiek wiele z nich ma możliwość działania w trybie offline.

 

Funkcje aplikacji mobilnych

Aplikacje pozwalają użytkownikom na wiele różnych interakcji. W przypadku narzędzi dedykowanych sklepom, ułatwiają zamawianie produktów przez telefon, natomiast w aplikacjach stworzonych dla mediów społecznościowych umożliwiają poruszanie się po profilach. W wielu przypadkach mogą służyć po prostu dla rozrywki, gdyż sporo z nich jest stworzonych w formie mniej lub bardziej rozbudowanych gier, w które grają zarówno najmłodsi, jak i dorośli użytkownicy urządzeń przenośnych. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż po prostu umilają wolny czas np. podczas podróży autobusem. Należy także wspomnieć o aplikacjach, które mają na celu edukowanie użytkownika! Istnieje wiele narzędzi wyposażonych w różnego rodzaju kursy językowe czy pomoce naukowe.

 

smartfon-w-płaskiej-konstrukcji_23-2147505584

 

Jakie korzyści przynoszą aplikacje mobilne dla firm?

Dla użytkowników smartfonów i tabletów aplikacje mobilne wydawane przez poszczególne firmy pozwalają na ułatwioną komunikację oraz wygodniejsze korzystanie z jej usług.  Aplikacje po instalacji działają i ładują się o wiele szybciej niż strony internetowe i umożliwiają wykorzystywanie większej ilości informacji dzięki czemu potencjalni klienci oszczędzają swój cenny czas.  Wynika to z braku ograniczeń płynących z obsługiwania przez przeglądarkę. Przykładem może być zamawianie taksówek lub Ubera!

 

Żołte-tło-stosowania-taxi_23-2147564024

 

Wiele z aplikacji pozwala na działanie offline, czyli nie potrzebuje połączenia z Internetem.  Jest to bardzo wygodne szczególnie w sytuacjach, kiedy nastąpi chwilowa awaria Internetu lub gdy klient znajdzie się poza zasięgiem sieci wifi.

Warto zaznaczyć, że aplikacje mobilne są specjalnie przygotowane pod systemyprzenośne, dzięki czemu użytkownicy przyzwyczajają się do projektu i układu danej aplikacji, a programy mogą korzystać z dodatkowych możliwości technicznych, takich jak aparat, żyroskop, GPS itp. Pozwala to na rozszerzenie działania aplikacji i pozwala na nowe możliwości, jakich nie umożliwiają przeglądarki internetowe

 

Tworzenie aplikacji mobilnych

Tworzenie aplikacji mobilnej wymaga zespołu doświadczonych programistów, grafików i menadżerów.  Należy pamiętać, że typowe aplikacje mobilne są tworzone osobno dla każdej platformy i wykorzystują odmienne języki programowania.W sporym uproszczeniu można powiedzieć, że do projektowania graficznego używa się głównie programów Adobe Photoshop i Ilustrator oraz programu Sketch, zależy wymagań projektu. Aplikacje na systemy Android programuje się w języku Java, a w systemie iOS korzystając ze Swift, Objective-C. W sklepach natomiast aplikację poddaje się procesowi certyfikacji.

 

Quo Vadis Mobile?

Aplikacje rozwijają się w zastraszającym tempie. Z roku na rok dodawane są nowe funkcje, deweloperzy próbują udoskonalać swoje programy i wychodzić naprzeciw wymaganiom klientów. Można przypuszczać, że wraz z rozwojem technologii w najbliższych latach aplikacje mobilne również ewoluują i zmieniać się będą w coraz to nowsze, coraz bardziej zaawansowane programy, które będą miały większy wpływ na nasze życie.  Już dzisiaj mamy możliwość wypróbowania kompatybilnych gadżetów, takich jak Okulary VR.  Kto wie, jakie nowe cuda technologiczne przyniosą kolejne lata?

 

Aby zobaczyć oryginalne zdjęcia, kliknij tutaj: 1, 2, 3

by Przemysław

One thought on “Czym są aplikacje mobilne?

  1. ERMLAB napisał(a):

    Aplikacje mobilne z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Sami mamy kilka aplikacji, z których na bieżąco korzystamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Current day month ye@r *