Usługi Google, które warto poznać

29 styczeń 2016
[Brak komentarzy] Dodaj Komentarz
[ 5492 ] Wyświetleń artykułu
Autor: Karolina

99% polskich użytkowników internetu nie wyobraża sobie poruszania się po sieci bez wyszukiwarki Google. Nikomu nie trzeba już przedstawiać takich usług jak przeglądarka Chrome, YouTube, Gmail czy Mapy. Kreatywność Google nie kończy się jednak w tym miejscu. Niewielu internautów zdaje sobie sprawę z faktu, że firma posiada szereg innych ciekawych produktów, które prywatnym użytkownikom udostępniane są całkowicie za darmo. Z pewnością warto przyjrzeć się googlowym rozwiązaniom, wybrać te, które najlepiej pasują do naszych potrzeb i zacząć korzystać z nich na co dzień. Zacznijmy od początku…

1454081042_new-google-favicon

Google Docs- niezbędnik wspólnych przedsięwzięć

Pliki tekstowe, arkusze kalkulacyjne i prezentacje to najpopularniejsze typy dokumentów, które są niezbędne w pracy czy na uczelni. Przesyłanie wielu wersji plików, nanoszenie poprawek i zapisywanie ich wprowadza chaos, a odnalezienie właściwej wersji pliku, prześledzenie historii zmian czy porównanie jej z dokumentem, który edytował ktoś inny, jest czasochłonne.

docs

Google Docs rozwiązują powyższe problemy. W zestawie edytorów online znajdziemy Dokumenty, Arkusze i Prezentacje.

Czym charakteryzują się Google Docs?

 • Pliki zapisywane są na Dysku Google- po zalogowaniu się do konta mamy do nich dostęp z każdego urządzenia posiadającego przeglądarkę (smartphone, tablet, laptop).

 • Dokumenty mogą być edytowane przez kilka osób jednocześnie. Istnieje możliwość komentowania i rozmowy ze współużytkownikami w czasie rzeczywistym.

 • Dzięki funkcji auto-zapisu wszystkie zmiany są zachowane, w dowolnym momencie można cofnąć naniesione poprawki i przejrzeć ich historię.

 • Intuicyjne funkcje udostępniania pozwalają na przekazanie różnego typu uprawnień wybranym użytkownikom.

 • Setki darmowych gotowych szablonów

Book

Google Scholar- w pogoni za wiedzą

Samorozwój w ostatnich latach stał się bardzo modnym terminem, a poszukiwania ciekawych prac naukowych przestały być jedynie domeną studentów. Chcąc wiedzieć więcej, musimy być pewni wiarygodności wyszukiwanych informacji, co jest szczególnie trudne, jeśli czas pozwala jedynie na poszukiwanie wiedzy w internecie. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi Google Scholar.

1 scholar

Czym jest Google Scholar i jakie daje możliwości?

 • To wyszukiwarka publikacji naukowych, obejmująca bardzo wiele dziedzin nauki.

 • Umożliwia dotarcie do tysięcy prac, artykułów i książek opublikowanych przez środowiska akademickie, wydawnictwa i towarzystwa naukowe.

 • Narzędzia wyszukiwania po tytule, autorze, wydawnictwie, dacie i frazach kluczowych ułatwiają szybkie i trafne znalezienie publikacji.

2 scholar

 

Lightbulb

Google Keep- schowek dla ulotnych myśli

Genialne pomysły czasami pojawiają się znikąd, po czym wylatują z głowy równie szybko, jak się pojawiły. Pędzimy, wykonujemy wiele zadań jednocześnie i zapominamy. Google Keep to przyjazne narzędzie, które pozwala uporządkować myśli, pomysły i zadania.

Notatka_Keep

Czym charakteryzuje się Google Keep?

 • To współczesna wersja tradycyjnych karteczek papierowych- notki w Google Keep przyczepiamy online (w trosce o środowisko i porządek na biurku).

 • Poszczególne karteczki możemy udostępniać innym użytkownikom i wspólnie odhaczać zapisane pozycje lub podzielić się inspiracją.

 • Możemy ustawić przypomnienie, zawierające datę i miejsce realizacji zadania.

 • Oprócz tekstu, notatki mogą zawierać także obrazy. Możliwość nadawania etykiet pozwala podzielić zadania i myśli na różne obszary.

 

News

Google News- codzienna dawka spersonalizowanych aktualności

Przeglądanie portali branżowych, porównywanie i uzupełnianie wiadomości w serwisach informacyjnych, na koniec dzienniki telewizyjne i przegląd prasy- tak może wyglądać droga prowadząca do zebrania satysfakcjonującej ilości wiadomości dotyczących interesującego nas tematu. A gdyby tak dostać zestawienie wielu źródeł odnoszących się do wybranego tematu i automatycznie zostać poinformowanym o najświeższych aktualnościach, gdy tylko się pojawią?

Tym razem Google także nas nie zawodzi i dostarcza usługę Google News. Jest to wyszukiwarka internetowych artykułów z najróżniejszych portali. Wyniki możemy personalizować- wybrać jedną z domyślnych kategorii ogólnych lub utworzyć własny dowolny temat, dostosować źródła informacji oraz sprawdzić, jakie artykuły wybrało dla nas Google na podstawie wyszukiwań w przeglądarce. Warto zaznaczyć, że w Google News zyskujemy bardzo łatwy dostęp do publikacji z kilkudziesięciu portali zagranicznych- wystarczy zmienić domyślnie ustawiony kraj wydania.

news

World

Panoramio- cały świat w fotografiach

Jak wyglądają poszczególne części świata oczami jego mieszkańców? Jak prezentuje się nasz i inne kraje w obiektywie (setek tysięcy) aparatów? Dzięki Panoramio możemy zaspokoić swoją ciekawość i poznać najpiękniejsze zakątki świata nie ruszając się sprzed monitora lub wręcz przeciwnie- błyskawicznie znaleźć interesujące miejsca wokół i wyruszyć na zwiedzanie.

panoramio

Czym różnią się zdjęcia z Panoramio od zdjęć wrzuconych na Facebooka, czy tych, jakie możemy przejrzeć w wyszukiwarce grafiki? Otóż w zbiorach Panoramio znajdują się miliony wyselekcjonowanych zdjęć, na których główną rolę grają walory przyrodnicze i architektoniczne. Panoramio zabiera nas w wirtualną podróż i inspiruje do jej zrealizowania.

Trend

Trendy Google- co interesuje internautów

Z wyszukiwarki Google korzystamy codziennie. Wpisujemy i wyszukujemy dziesiątki haseł z najróżniejszych kategorii. A gdyby tak móc sprawdzić czego szukają inni użytkownicy?

Trendy Google to narzędzie umożliwiające sprawdzenie jakie hasła są najczęściej wyszukiwane przez użytkowników nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, porównanie ilości wyszukiwań wielu haseł w różnych częściach świata i wybranym zakresie czasowym, a także odnajdywanie ciekawych trendów.

 

trends

Przykładowe zastosowania Google Trends:

 • zidentyfikowanie nowych potencjalnych rynków dla firmy i weryfikacja oferty (na podstawie zapytań o produkt czy usługę w danej części świata)

 • wyszukanie najgłośniejszych i najaktualniejszych tematów z kraju i ze świata

 • tworzenie rankingów popularności dotyczących najróżniejszych tematów i zagadnień

 • wytypowanie mało obleganych kierunków wakacyjnych wyjazdów

 • zaspokojenie ciekawości w zakresie poczynań internautów

Więcej informacji o Google Trends znajdziesz w naszym artykule Jak działa Google Trends?.

 

by Karolina

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Current day month ye@r *