Rzeczowo o internecie rzeczy

18 listopad 2015
[Brak komentarzy] Dodaj Komentarz
[ 2787 ] Wyświetleń artykułu
Autor: Karolina

Wielu z nas spotkało się z terminem “Internet rzeczy” (ang. “Internet of Things”), jednak nie każdy potrafi określić co dokładnie kryje się pod tym modnym hasłem. Nie bez powodu temat w ostatnim czasie jest coraz częściej poruszany i wzbudza sporo kontrowersji. Rewolucja informacyjna trwa i jest jedynie kwestią czasu, aż obejmie nie tylko wysoce zaawansowane technologicznie gałęzie gospodarki z rozbudowanymi działami B+R, ale także wiele obszarów życia codziennego.

internet-of-things

Technologie w IoT 

W obecnej cyfrowej erze rozwój technologii jest na tyle dynamiczny, że ciężko za nim nadążyć. Każdego dnia dla kolejnych urządzeń, towarzyszącym nam w życiu codziennym, powstają nowe wersje, posiadające możliwość podłączenia do bezprzewodowej sieci, a co za tym idzie, potrafiące komunikować się z innymi sprzętami bez ingerencji człowieka. Mało tego, dzięki aplikacjom funkcjonującym w chmurze, każdy element sieci potrafi gromadzić i analizować dane w czasie rzeczywistym.
Prognozuje się, że do 2020 roku do sieci zostanie podłączone 50 miliardów urządzeń różnego typu.

Technologia MEMS (miniaturowych urządzeń elektromechanicznych) jest kluczowym czynnikiem dla rozwoju IoT. To właśnie czujniki MEMS są odpowiedzialne za rejestrowanie informacji przez przedmioty. Mimo bardzo małych rozmiarów (struktury MEMS mają wymiary dużo mniejsze niż średnica ludzkiego włosa), czujniki mają praktycznie nieograniczone możliwości zastosowania. Doskonałym przykładem jest biomedycyna, gdzie dzięki MEMS dokonywane są ingerencje na poziomie komórkowym.

Murata's_capacitive_type_MEMS_pressure_sensor

Świat inteligentnych urządzeń

Na rynek będzie trafiać coraz więcej produktów stanowiących elementy internetu rzeczy, niosącego ogromny potencjał komercyjny i szereg rozwiązań ułatwiających życie.

Częścią internetu rzeczy może stać się każdy obiekt, któremu przypiszemy własne IP i umożliwimy transferowanie danych wewnątrz sieci. Po zebraniu i przetworzeniu wielu zmiennych za pomocą sensorów, nasze samochody będą potrafiły samodzielnie zwolnić, gdy warunki na drodze będą niesprzyjające i wskazać najmniej zakorkowaną drogę w godzinach szczytu, oświetlenie w domu będzie dostosowywało się nie tylko do pogody za oknem, ale nawet do naszego nastroju, a lodówka sama złoży zamówienie na brakujące produkty. Choć może to brzmieć nieprawdopodobnie, z biegiem czasu możliwe stanie się podłączanie do sieci domów ze wszystkimi instalacjami, a w dalszej kolejności nawet całych miast.

IoT-1024x539

Otaczający nas świat zmierza w kierunku cyfryzacji życia codziennego. Zaawansowane technologie, umożliwiające urządzeniom samodzielne zbieranie i przesyłanie danych, otwierają przed nami nieograniczone możliwości. Z drugiej strony, rozwój technologii budzi obawy odnośnie bezpieczeństwa i ochrony prywatności. By internet rzeczy stał się naszą rzeczywistością, konieczne jest opracowanie równie zaawansowanych systemów zabezpieczeń.

 

by Karolina

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Current day month ye@r *