Funkcjonalna strona internetowa – czyli jaka?

26 Grudzień 2011
[ 12336 ] Wyświetleń artykułu
Autor: Kamil

don't make me thinkBez niej poruszanie się po stronie internetowej jest o wiele trudniejsze. Bez niej nie można skutecznie sprzedawać towarów w sklepach internetowych. Bez niej nie można w końcu mówić o komforcie oraz prostocie korzystania z Internetu. Funkcjonalność stron internetowych, czyli po angielsku web usability, to czynnik, który zawsze powinien leżeć u podstaw tworzenia jakiejkolwiek strony. Czym jest funkcjonalność stron czy też jak również się ją określa – użyteczność? Przypatrzmy się temu bliżej.


użyteczność stron wwwJakob Nielsen, informatyk i jeden z najlepszych specjalistów w dziedzinie użyteczności, wydzielił pięć jej najważniejszych elementów:
• nauczalność – dotyczy łatwości wykonania określonych zadań za pierwszym razem
• efektywność – szybkość korzystania z produktu po jego poznaniu
• zapamiętywalnosć – łatwość przypomnienia sobie kroków wykonywania zadań
• satysfakcja – przyjemność korzystania z produktu
• błędy – sposoby ich pokonywania


Wszystkie te elementy składają się razem na użyteczność strony internetowej, ale oczywiście termin ten stosowany jest także w stosunku do programów komputerowych. Jakie ma to jednak przełożenie na rzeczywistość?

Najprościej mówiąc, funkcjonalność strony internetowej to łatwość korzystania z niej, jej przejrzystość oraz możliwość błyskawicznego wyszukiwania na niej informacji. Nie bez znaczenia pozostają przyzwyczajenia nas jako internautów – funkcjonalna strona już na pierwszy rzut oka powinna być dla nas jasna.

Funkcjonalności sprzyja dobry layout strony – rozmieszczenie tytułów, pasków nawigacyjnych, nagłówków, list, wyróżnień w tekście, właściwa typografia, elementy graficzne, animacje Flash, które nie powinny się długo ładować, aby nie zniechęcić użytkownika, który dopiero co zawitał na stronie.

Podsumowując, gdy strona internetowa będzie użyteczna, przyjemność i łatwość z jej korzystania będą o wiele wyższe, a to z kolei przełoży się na jej wyniki. Jak widać, stworzenie takiej strony internetowej, która będzie użyteczna, to dość trudna czynność, jednak oczywiście nie niemożliwa dla doświadczonego specjalisty.


Audyt UsabilityChcesz się dowiedzieć czy Twoja strona jest użyteczna?
Skorzystaj z naszej oferty >> Audyt Usabilityby Kamil

4 thoughts on “Funkcjonalna strona internetowa – czyli jaka?

  1. Ambroz napisał(a):

    No właśnie, co z człowiekiem, który w życiu nie nauczy się tego? Co z takim człowiekiem, który chce mieć stronę, nie chce za nią zapłacić, bo i po co? Czy takiemu klientowi pozostaje gotowy kreator stron taki jak wix, czy webwave? A może trzeba edukować?

  2. Julek napisał(a):

    Fajny tekst:) Ja zrobiłem swoją wiztytówkę w webwave cms i jestem zadowolony:) Na moje potrzeby jest jak znalazł:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Current day month ye@r *