Bez niej poruszanie się po stronie internetowej jest o wiele trudniejsze. Bez niej nie można skutecznie sprzedawać towarów w sklepach internetowych. Bez niej nie można w końcu mówić o komforcie oraz prostocie korzystania z Internetu. Funkcjonalność stron internetowych, czyli po angielsku web usability, to czynnik, który zawsze powinien leżeć u podstaw tworzenia jakiejkolwiek strony. Czym jest funkcjonalność stron czy też jak również się ją określa – użyteczność? Przypatrzmy się temu bliżej.
Jakob Nielsen, informatyk i jeden z najlepszych specjalistów w dziedzinie użyteczności, wydzielił pięć jej najważniejszych elementów:
• nauczalność – dotyczy łatwości wykonania określonych zadań za pierwszym razem
• efektywność – szybkość korzystania z produktu po jego poznaniu
• zapamiętywalnosć – łatwość przypomnienia sobie kroków wykonywania zadań
• satysfakcja – przyjemność korzystania z produktu
• błędy – sposoby ich pokonywania
Wszystkie te elementy składają się razem na użyteczność strony internetowej, ale oczywiście termin ten stosowany jest także w stosunku do programów komputerowych. Jakie ma to jednak przełożenie na rzeczywistość?
Najprościej mówiąc, funkcjonalność strony internetowej to łatwość korzystania z niej, jej przejrzystość oraz możliwość błyskawicznego wyszukiwania na niej informacji. Nie bez znaczenia pozostają przyzwyczajenia nas jako internautów – funkcjonalna strona już na pierwszy rzut oka powinna być dla nas jasna.
Funkcjonalności sprzyja dobry layout strony – rozmieszczenie tytułów, pasków nawigacyjnych, nagłówków, list, wyróżnień w tekście, właściwa typografia, elementy graficzne, animacje Flash, które nie powinny się długo ładować, aby nie zniechęcić użytkownika, który dopiero co zawitał na stronie.
Podsumowując, gdy strona internetowa będzie użyteczna, przyjemność i łatwość z jej korzystania będą o wiele wyższe, a to z kolei przełoży się na jej wyniki. Jak widać, stworzenie takiej strony internetowej, która będzie użyteczna, to dość trudna czynność, jednak oczywiście nie niemożliwa dla doświadczonego specjalisty.
Chcesz się dowiedzieć czy Twoja strona jest użyteczna?
Skorzystaj z naszej oferty >> Audyt Usability
No właśnie, co z człowiekiem, który w życiu nie nauczy się tego? Co z takim człowiekiem, który chce mieć stronę, nie chce za nią zapłacić, bo i po co? Czy takiemu klientowi pozostaje gotowy kreator stron taki jak wix, czy webwave? A może trzeba edukować?
Fajny tekst:) Ja zrobiłem swoją wiztytówkę w webwave cms i jestem zadowolony:) Na moje potrzeby jest jak znalazł:)
Edukować zawsze warto 🙂
Dzięki