YouTube Marketing – jak zarabiają twórcy video?

17 sierpień 2016
[Brak komentarzy] Dodaj Komentarz
[ 3894 ] Wyświetleń artykułu
Autor: Maurycy

Z biegiem lat serwis YouTube rozrósł się do kolosalnych rozmiarów. Obecnie, jest to już nie tylko codzienne źródło rozrywki dla milionów oglądających, ale również sposób na życie. Twórcy z całego świata publikują swoje wyjątkowo popularne filmy, zarabiając często zaskakująco duże pieniądze. Warto zauważyć, że istnieje wiele sposobów na generowanie zysków z popularnego serwisu. Dotyczy to nie tylko obsługiwanych przez Google reklam AdWords i AdSense, ale również innych akcji marketingowych. Z uwagi na rosnącą popularność YouTube’a, jego działalnością zaczęły interesować się największe firmy na rynku. „Product placement” czy publikacja treści sponsorowanych stały się w ostatnim czasie działaniem wyjątkowo powszechnym. Należy jednak mieć się na baczności – społeczność funkcjonująca na YouTube to specyficzne środowisko, które nie przepada ze reklamą bezpośrednią.

movie-symbol-of-video-camera

Reklamy video

Najpowszechniejszą formą reklamy w serwisie YouTube są krótkie spoty video, publikowane za pośrednictwem narzędzi Google. Istnieje 6 ich podstawowych typów, które każdego dnia generują zyski dla tysięcy twórców internetowych:

  • Reklamy displayowe (platforma: komputery) – wyświetlane po prawej stronie odtwarzanego filmu. W przypadku dużych odtwarzaczy materiał może zostać wyświetlony poniżej video.
  • Nakładki reklamowe (platforma: komputery) – jedna z najpopularniejszych form reklamy w serwisie YouTube. Polega na wyświetlaniu półprzezroczytego pola zapełniającego ok. 20% powierzchni oglądanego materiału video.
  • Reklamy możliwe do pominięcia (platforma: komputery, urządzenia mobilne i konsole do gier) – materiały reklamowe video, które możemy pominąć po 5 sekundach od rozpoczęcia wyświetlania. Pojawiają się przed, w trakcie lub po zakończeniu odtwarzania filmu w serwisie YouTube.
  • Reklamy niemożliwe do pominięcia (platforma: komputery i urządzenia mobilne) – jest to jedna z najdroższych form reklamy na YouTube. Tego typu spoty nie mogą trwać dłużej niż 30 sek, a użytkownik nie może ich pominąć. Wyświetlane są zazwyczaj przed rozpoczęciem odtwarzania wybranych przez nas treści, ale mogą zostać uruchomione również w trakcie oglądania lub po emisji filmu.
  • Reklamy w przerywniku (platforma: komputery i urządzenia mobilne) – reklamy wyświetlane wyłącznie przed rozpoczęciem odtwarzania wybranego przez użytkownika filmu. Trwają do 6 sekund i nie mogą zostać pominięte.
  • Karty sponsorowane (platforma: komputery i urządzenia mobilne) – metoda wykorzystywana w momencie, gdy chcemy przedstawić konkretny produkt podczas wyświetlania filmów w serwisie YouTube. Karta zostanie wyświetlona użytkownikowi przez kilka sekund, może on również kliknąć w pole rozwijające przeglądanie pozostałych kart.preview

Pamiętajmy jednak, że aby móc zarabiać na reklamach w serwisie YouTube twórcy powinni spełniać kilka podstawowych kryteriów. Ich treści powinny być przede wszystkim przyjazne dla reklamodawców, wykonane samodzielnie lub posiadać odpowiednie licencje pozwalające na ich komercyjne wykorzystanie. W związku z tym należy odpowiednio przygotować publikowane treści, aby nie naruszały zasad serwisu. Dotyczy to m.in. korzystania z konkretnej muzyki czy materiałów należących do innych autorów, którzy mogli nie wyrazić zgody na ich rozpowszechnianie.

Lokowanie produktu

Google, firma będąca właścicielem serwisu YouTube, pozwala twórcom internetowym stosować reklamy działające na zasadzie tzw. „product placement”, czyli lokowania produktu. Istnieje jednak kilka podstawowych reguł, którymi powinni kierować się zarówno youtuberzy, jak i firmy chcące zaprezentować swoje usługi lub towary na łamach popularnego portalu.

10600-NMT6KM

Przede wszystkim warto zauważyć, że lokowanie produktu w serwisie YouTube to (w ujęciu firmy Google) „umieszczanie w filmach treści ściśle związanych z marką, przekazem lub produktem strony trzeciej”. W praktyce oznacza to, że za tego typu akcje marketingowe będą uznawane wszystkie działalności twórców video, którzy w ramach prezentowanych przez siebie treści będą zamieszczać wzmianki o produkcie lub firmie i czerpać z tego korzyści (nie tylko finansowe).

Pamiętajmy jednak, że należy odróżnić lokowanie produktu od polecenia produktu. Druga z wymienionych działalności polega na zamieszczaniu w sieci opinii na temat marki lub towaru, stworzonej w oparciu o prośbę konkretnej firmy lub osoby odpowiedzialnej za prowadzenie jej działań marketingowych. Warto zauważyć, że w wielu przypadkach opinia na temat produktu zostaje w całości wypracowana przez twórcę, a jej wydźwięk nie jest określany przez reklamodawcę. Dzięki temu powstaje coraz więcej treści o charakterze „polecenia produktu”, które stanowią rzeczywistą opinię konkretnej osoby na temat zamieszczonego w filmie towaru czy usługi. Wielu miłośników serwisu YouTube zauważa jednak, że zdecydowana większość opinii na temat recenzowanych odpłatnie produktów to recenzje pozytywne, zachęcające np. do zakupu konkretnego towaru.

Serwis YouTube musi oczywiście zostać poinformowany o zastosowaniu lokowania produktu w jednym z filmów. Wystarczy, że twórca zaznaczy odpowiednią opcję w zaawansowanych ustawieniach opublikowanych treści.

09

 

Filmy sponsorowane i akcje długoterminowe

Coraz popularniejsze staje się publikowanie treści, które w całości powstają we współpracy z dużymi firmami. Działanie to ma jednak charakter indywidualny i uzależnione jest od inicjatywy zarówno samego twórcy, jak i konkretnej marki. Może być to cykl podróżniczy sponsorowany przez jedną z firm, seria video, gdzie w każdym z odcinków stosuje się lokowanie produktu czy np. treści bardzo luźno powiązane z towarami i usługami oferowanymi przez konkretną markę, opatrzone jednak logiem firmy i czerpiące od niej środki na realizację. Trudno jednoznacznie określić, na czym polega długoterminowa współpraca twórców filmów internetowych z firmami, bowiem jest ona uzależniona od założeń każdej ze stron. W większości przypadków polega jednak na cyklicznym lokowaniu produktu lub samej nazwy marki w publikowanych treściach, budując w ten sposób świadomość obecności firmy w oczach oglądających i rozpowszechniając ją wśród szerokiego grona odbiorców.

Jak nietrudno zauważyć, istnieje kilka podstawowych sposobów na zarabianie w serwisie YouTube. Należy jednak pamiętać, że aby móc rozpocząć przemyślane akcje marketingowe we współpracy z największymi firmami na rynku, konieczne jest publikowanie wartościowych treści oraz rozpowszechnienie swojego contentu wśród tysięcy odbiorców. Oznacza to, że udostępniane przez nas filmy powinny cieszyć się zadowalającą popularnością, nie łamiąc równocześnie zasad serwisu. Biorąc pod uwagę rosnącą w serwisie YouTube konkurencję, obecnie coraz trudniej jest wymyślić innowacyjną koncepcję, która zachwyci fanów portalu i w krótkim czasie rozpowszechni nasze treści, pozwalając na znaczące zyski.

Aby zobaczyć oryginalne zdjęcia, kliknij tutaj: 123, 4.

by Maurycy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Current day month ye@r *