Bezpieczne Social Media [cz. 1] – podstawowe ustawienia prywatności

08 luty 2017
[Brak komentarzy] Dodaj Komentarz
[ 3607 ] Wyświetleń artykułu
Autor: Maurycy

W ramach naszego nowego cyklu Bezpieczne Social Media postaramy się w kilku częściach wytłumaczyć Wam podstawy prowadzenia profili społecznościowych. Wpisy dotyczyć będą przede wszystkim Waszego bezpieczeństwa oraz tego, kto może uzyskać dostęp do udostępnianych treści.

composite of padlock symbol on keyboard with magnifying glass

Dziś jest to bardzo ważny element nie tylko pod względem naszych prywatnych relacji ze znajomymi, ale również w przypadku np. poszukiwania pracy. Coraz więcej „headhunterów” analizuje bowiem profile społecznościowe zanim skontaktuje się z potencjalnym kandydatem – warto zatem zastanowić się, kto powinien widzieć opublikowane przez nas posty.

Dla wielu z nas znalezienie podstawowych opcji dotyczących kontroli prywatności na Facebooku nie stanowi większego problemu. Wynika to jednak z faktu, że od wielu lat prowadzimy swoje prywatne bądź firmowe profile, od czasu do czasu kontrolując ich ustawienia. Okazuje się jednak, że przy pierwszym kontakcie z najpopularniejszym portalem społecznościowym odnalezienie ww. panelu nie jest takie proste – zatem do dzieła!

Ogólne ustawienia prywatności

Dziś zajmiemy się dostępem do ogólnych ustawień prywatności dla naszego profilu na Facebooku. Pierwszym krokiem, jaki musimy podjąć jest kliknięcie symbolu dolnej strzałki na górnym pasku oraz wybranie opcji Ustawienia:

ustawienia

Następnie, przechodzimy do zakładki Prywatność:

prywatność

Z jej poziomu możemy zmienić kilka podstawowych parametrów, które pozwolą nam kontrolować treści dodawane w ramach profilu na Facebooku:

  • Kto zobaczy Twoje przyszłe posty – zmiana tego wskaźnika pozwala ustalić, kto zobaczy posty udostępniane na naszej tablicy, gdy odwiedzi konkretny profil. Dwa podstawowe ustawienia to Wszyscy i Znajomi. Z naszej strony dla większości profili zalecamy wybranie drugiej opcji. Istnieje także możliwość dostosowania ustawień zaawansowanych, gdzie możemy określić np. poszczególnych znajomych wykluczonych z dostępu do naszej tablicy.
  • Przejrzyj wszystkie swoje posty i rzeczy, w których Cię oznaczono – tak jak nazwa opcji wskazuje, jest to miejsce w którym możemy przejrzeć udostępnione przez nas treści oraz miejsca, w których zostaliśmy oznaczeni.
  • Ograniczyć odbiorców postów udostępnionych znajomym znajomych i publicznie? – dodatkowe ustawienia dotyczące udostępniania przede wszystkim postów z przeszłości.
  • Kto może wysyłać do Ciebie zaproszenia do grona znajomych? – ustawienie dotyczące osób, które mogą wysyłać nam zaproszenia do grona znajomych. Mamy do wyboru dwie opcje: Wszyscy oraz Znajomi znajomych.
  • Kto może Cię wyszukać za pomocą adresu e-mail podanego przez Ciebie? – ustawienie pozwalające ustalić, kto może znaleźć nasz profil korzystając z podanego adresu e-mail. Trzy dedykowane opcje to: Wszyscy, Znajomi znajomych oraz Znajomi.
  • Kto może Cię wyszukać na podstawie podanego przez Ciebie numeru telefonu? – podobnie jak w przypadku poprzedniego wskaźnika, możemy uwarunkować dostęp do naszego profilu osobom, które posiadają nasz numer telefonu.
  • Czy chcesz, aby wyszukiwarki spoza Facebooka podawały linki do Twojego profilu? – ciekawa i wyjątkowo istotna opcja ustawień prywatności. Sugerujemy, aby zablokować możliwość wyświetlania naszego profilu w wyszukiwarkach spoza Facebooka. Oznacza to, że po wpisaniu naszego imienia i nazwiska profil społecznościowy nie wyświetli się jako wynik wyszukiwania np. w Google.

Na dziś to już koniec – w ten sposób poznaliśmy podstawowe ustawienia prywatności portalu Facebook. Pamiętajcie jednak, że istnieje o wiele więcej opcji zaawansowanych, które umożliwiają ustawianie widoczności dla zdjęć czy innych oznaczeń. Będziemy opisywać je w ramach kolejnych części cyklu.

Dajcie znać, co myślicie o naszej nowej serii Bezpieczne Social Media i jakie są Wasze opinie na temat podstawowych ustawień! 😉

Aby zobaczyć oryginalne zdjęcia, kliknij tutaj: 1.

by Maurycy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Current day month ye@r *