Dlaczego warto korzystać z certyfikatów SSL?

21 wrzesień 2016
[ 3089 ] Wyświetleń artykułu
Autor: Maurycy

Obecnie, zdecydowana większość zaufanych witryn decyduje się na wykorzystywanie certyfikatów SSL, które podnoszą ich poziom bezpieczeństwa. Wynika to z faktu, że coraz więcej stron WWW umożliwia dokonywanie transakcji finansowych za pośrednictwem sieci, gromadzi dane osobowe swoich użytkowników oraz inne informacje na ich temat. W niniejszym artykule postaramy się wyszczególnić najważniejsze zalety, jakie płyną z wykorzystywania certyfikatów SSL.

Czym są certyfikaty SSL?

Nazwa omawianych certyfikatów wywodzi się od anglojęzycznych słów Secure Socket Layer, których połączenie zostało wprowadzone już w 1994 roku przez firmę Netscape. Oznaczają one transmisję zaszyfrowanych danych między komputerem użytkownika a serwerem. Ze względu na prostotę funkcjonowania systemu SSL z czasem zyskał on ogromną popularność na całym świecie, a jego wielokrotnie zmodyfikowane wersje wykorzystujemy do dziś. Wbrew pozorom, na stosowanie certyfikatów SSL decydują się już nie tylko firmy zajmujące się sprzedażą produktów w sieci oraz gromadzące pewne dane osobowe użytkowników, ale również serwisy o charakterze rozrywkowym.

13438-NP0JSB

Nie wdając się w szczegóły techniczne warto zauważyć, że certyfikaty SSL gwarantują przede wszystkim bezpieczeństwo przesyłanych przez nas danych, które szyfrowane są tzw. kluczem AES. Wykorzystywanie certyfikatów SSL możecie rozpoznać również w prosty sposób poprzez adres witryny rozpoczynający się od frazy HTTPS. Oznacza ona, że strona WWW została zabezpieczona protokołem TLS (Transport Layer Security), gwarantującym trójstopniową ochronę dzięki:

 • Zaszyfrowaniu danych – informacje są poufne i odpowiednio zabezpieczone.
 • Integralności danych – dane nie mogą zostać zmienione przez osoby trzecie podczas ich transferowania, a próba ich modyfikacji jest natychmiastowo wykrywana.
 • Odpowiednie przekierowanie – użytkownicy nie mogą zostać przekierowani na inną, łudząco podobną do docelowej, fałszywą witrynę WWW.

15189-NQ1LKK

Jak zatem zauważyliśmy, statystyczny użytkownik może przekonać się o wykorzystywaniu certyfikatów SSL poprzez sam adres witryny, który rozpoczyna się od frazy HTTPS. W zależności od poziomu zabezpieczeń i firmy certyfikującej, możemy spotkać się również z symbolem zielonej kłódki oraz zielonym polem z pełną nazwą firmy będącej w posiadaniu witryny zamieszczonym obok pola adresu.

Kto powinien korzystać z certyfikatów SSL?

Warto pamiętać, że wykorzystywanie certyfikatów SSL nie jest konieczne w przypadku wszystkich witryn. Dotyczy to wyłącznie tych serwisów, które przetwarzają dane osobowe użytkowników. W związku z tym na tego typu rozwiązaniu powinni skupić się przede wszystkim właściciele:

 • sklepów internetowych
 • serwisów aukcyjnych
 • banków i innych instytucji finansowych
 • witryn szkolnych i uniwersyteckich
 • serwisów urzędowych i administracji publicznej
 • aplikacji internetowych pozwalających na obsługę poczty e-mail
 • portali społecznościowych gromadzących rzeczywiste dane użytkowników

14416-NPKZ8U

7 podstawowych zalet certyfikatów SSL

1.) Pozycjonowanie – nie jest to może czynnik kluczowy dla pozycjonowania stron WWW, ale adresy zaczynające się od frazy HTTPS mają przewagę w wyszukiwarce Google. Wynika to z faktu, że ochrona danych osobowych świadczy o poziomie zaufania użytkowników wobec witryny, a co za tym idzie – również o jej popularności.

2.) Niezawodność – szyfrowanie danych oparte o protokół TLS 1.2 nie zostało jak dotąd złamane. Oznacza to, że stosowanie certyfikatów SSL to metoda zapewniająca praktycznie niemożliwą do przebicia ochronę danych, które spędza sen z powiek hakerom z całego świata.

3.) Wiarygodność – certyfikaty SSL stanowią element świadczący o wiarygodności witryny WWW. Dzięki temu cieszą się zaufaniem w oczach użytkowników, którzy dbają o swoją anonimowość w sieci oraz odpowiednie zabezpieczenie danych osobowych.

4.) Phishing – certyfikaty SSL to również dobra ochrona przed tzw. phishingiem, czyli próbą oszukiwania użytkowników oraz wykradania danych poprzez przekierowanie na strony internetowe wyglądające identycznie jak ich oryginalne odpowiedniki i różniące się wyłącznie adresem WWW. Tego typu serwisy oczywiście nie mogą uzyskać certyfikatu SSL, więc weryfikacja czy np. adres internetowy banku posiada przedrostek HTTPS umożliwia szybkie rozpoznanie phishingu.

5.) Prestiż – wbrew pozorom wiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że uzyskanie certyfikatu SSL (szczególnie o rozszerzonej ochronie) wymaga zaangażowania właścicieli witryny. W związku z tym jeżeli prowadzisz firmę dla której zaufanie użytkowników jest kluczowe, to posiadanie najwyższego poziomu zabezpieczeń SSL stanowi swego rodzaju prestiż.

6.) Normy płatności – zabezpieczenie SSL jest wymagane przez firmy i instytucje pośredniczące w dokonywaniu płatności internetowych. Dotyczy to m.in. norm wydajności Payment Card Industry Data Security Standard. Ponadto, zintegrowanie sklepu internetowego z Facebookiem możliwe jest tylko wtedy, gdy witryna wykorzystuje szyfrowanie SSL.

7.) Cena – ostatni, ale w przypadku wielu firm kluczowy element, który przekonuje je do korzystania z certyfikatów SSL. Ich wystawianie jest bardzo tanie, a w wielu przypadkach darmowe. Biorąc pod uwagę ilość korzyści płynących z jego posiadania, tego typu rozwiązanie jest niezbędne w przypadku witryn, które chcą odpowiednio chronić informacje o swoich użytkownikach.

Aby zobaczyć oryginalne zdjęcia, kliknij tutaj: 123.

 

by Maurycy

One thought on “Dlaczego warto korzystać z certyfikatów SSL?

 1. Soho napisał(a):

  W tej chwili zdecydowanie warto pomyśleć o SSL ze względu na to, że Google oznacza strony bez certyfikatu jako niebezpieczne 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Current day month ye@r *