WordPress w pigułce – poznaj historię jednego z najpopularniejszych systemów CMS!

05 październik 2016
[Brak komentarzy] Dodaj Komentarz
[ 4824 ] Wyświetleń artykułu
Autor: Maurycy

WordPress to system zarządzania treścią, który powstał przede wszystkim z myślą o tworzeniu platform blogowych. Wraz z upływem lat oraz popularyzacją narzędzia okazał się również jednym z najczęściej wykorzystywanych CMS’ów podczas tworzenia firmowych stron WWW. Intuicyjna obsługa oraz atrakcyjny wygląd sprawiają, że dziś jest to jedno z ulubionych rozwiązań właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw. Łatwość dodawania nowych oraz modyfikowania istniejących już treści sprawia, że WordPress wciąż zyskuje coraz szersze grono zwolenników, a system jest bezustannie modyfikowany i usprawniany.

wordpress-logo (1)

Co ciekawe, dzieje się tak za sprawą programistów-wolontariuszy z całego świata. To właśnie dzięki nim powstają coraz lepsze i nowsze wersje systemu, z których możecie czerpać samodzielnie zarządzając treścią na swoich stronach internetowych. Ponadto, freelancerzy i developerzy codziennie tworzą różne wersje szablonów bazujących na WordPressie i za małą opłatą udostępniają je w sieci. Dzięki nim możemy dopasować konkretną „templatkę” pod wymogi Waszych firm! Aby dowiedzieć się więcej o naszych realizacjach bazujących na tym narzędziu, kliknij tutaj.

Historia

Początki WordPressa sięgają 2001 roku, kiedy Michel Valdrighi korzystając z języków PHP i MySQL napisał skrypt blogowy o roboczej nazwie B2/Cafelog. Został on udostępniony w sieci, a jedną z zainteresowanych nim osób okazał się być Matt Mullenweg, który chciał podzielić się zrobionymi przez siebie fotografiami poprzez własny serwer obsługujący technologie wykorzystane w skrypcie Valdrighi’ego.

5

Pomimo, że twórca skryptu początkowo nie był zainteresowany jego rozwijaniem, Mullenweg wraz z upływem miesięcy zdecydował się na stworzenie platformy blogowej opartej właśnie na B2/Cafelog na własną rękę. Pomógł mu w tym kolega Mike Little, a po pewnym czasie również twórca skryptu, Michel Valdrighi, który zainteresował się rozwijaniem narzędzia opartego o roboczą wersję prac jego autorstwa. Warto zauważyć, że w tamtym czasie Matt Mullenweg miał zaledwie 19 lat i był studentem University of Houston.

Po wielu miesiącach prac nad stworzeniem funkcjonalnej i prostej w obsłudze platformy blogowej powstała najbardziej podstawowa wersja systemu: WordPress 0.70. Jedną z postaci które zainteresowały się narzędziem był Mike Tatum – osoba zatrudniona w firmie CNET, uważana za bezbłędnie przewidującą technologiczne trendy na nadchodzące lata. Spotkał się on z przedstawicielem raczkującego WordPressa w San Francisco i zaproponował mu pracę. Dotychczasowi członkowie ekipy równolegle z rozwijaniem swojego narzędzia pracowali także na swoich stałych posadach, a jak sami wspominają rozwijanie systemu zajmowało im jedynie ok. 20% ogólnego czasu pracy.

wordpress

Kluczowy dla rozwoju WordPressa był rok 2004. To właśnie wtedy konkurencyjny system Movable Type zmienił rodzaj licencji zawieranej z użytkownikami i tym samym warunki korzystania ze swojego narzędzia, zniechęcając wielu internautów. Większość ówczesnych miłośników sieci przeniosła swoją działalność do WordPressa, popularyzując system stworzony przez Valdrighi’ego i Mullenwega. Okazał się on fantastyczną alternatywą, ponieważ był nie tylko narzędziem darmowym, ale również otwartym oprogramowaniem (Open Source).

Rok później Matt Mullenweg zrezygnował z posady w CNET na rzecz nowo otwartej przez siebie firmy Automattic, która zajmowała się rozpowszechnianiem oprogramowań Open Source, przynosząc regularne zyski i pozwalając na dalszy rozwój WordPressa. Taktyka obrana przez jednego z twórców okazała się opłacalna – w 2007 roku WordPress uzyskał prestiżową nagrodę w kategorii Open Source CMS. Rozwój narzędzi oferowanych przez firmę Automattic sprawił, że była ona w stanie nabyć inne, dochodowe systemy i dołączyć je do swojej oferty.

Obecnie, WordPress wciąż się rozwija i jest uznawany za najpopularniejszy, otwarty system do zarządzania treścią w sieci.

responsive

Ciekawostki

WordPress to nie tylko wyjątkowo przydatne, ale również ciekawe narzędzie. Oto najbardziej interesujące fakty dotyczące tego popularnego systemu CMS:

  • nazwa „WordPress” została wymyślona przez przyjaciółkę Matta Mullenwega – Christine Selleck

  • skrypt b2/Cafelog jest wciąż rozwijany pod nazwą b2evolution

  • Mike Little i Mark Mullenweg osobiście spotkali się dopiero w 2009 roku – wcześniej kontaktowali się jedynie drogą elektroniczną

  • strona WordPress.com rejestruje ponad 200 milionów odwiedzin miesięcznie

  • WordPress automatycznie poprawia swoją nazwę we wpisach – dodano funkcję, która za każdym razem podczas wpisywania frazy „wordpress” zamienia litery „w” i „p” na wielkie

  • WordPress został przetłumaczony na język klingoński – niestety, przetłumaczono jedynie dwie frazy (link). Pełną listę dostępnych wersji językowych znajdziecie pod tym adresem.

  • All in One SEO Pack to najpopularniejsza wtyczka do WordPressa – została pobrana niemal 30 milionów razy!

Zainteresowała Cię historia WordPressa? Zaufaj specjalistom firmy Olicom i stwórz własną stronę WWW opartą o ten niezwykle prosty w obsłudze system zarządzania treścią. Dodawaj wpisy, edytuj grafiki i galerie oraz pochwal się swoją firmą w sieci!

Aby zobaczyć oryginalne zdjęcia, kliknij tutaj: 1, 2.

 

by Maurycy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Current day month ye@r *